نکروز چربی چیست و چه درمانی دارد؟

نکروز چربی چیست؟

نکروز چربی چیست؟

نکروز چربی مرگ بافتی است که به طور معمول با از دست دادن جریان خون همراه است. نکروز چربی در بافت چربی زمانی رخ می‌دهد که به نوعی آسیب دیده باشد. ممکن است ضربه‌های شدیدی به ناحیه وارد شده باشد یا این احتمال وجود دارد که در جراحی آسیب دیده باشد. نکروزچربی یک فرآیند آهسته و تاخیری با چندین مرحله است.

هنگامی که سلول‌های بافت چربی شروع به مردن می‌کنند، ممکن است متوجه تغییراتی در بافت یا ظاهر پوست خود در آن ناحیه شوید. ممکن است یک توده یا گره سفت را زیر پوست خود احساس کنید، یا ممکن است آن ناحیه، قرمز، ضخیم یا کبود شده به نظر برسد. این طبیعی و مورد انتظار و معمولا موقتی است. بافت شما در نهایت خود را ترمیم می‌کند. در این مقاله از سری مقالات دکتر لاغری، معتبرترین مرکز تزریق چربی در تهران، با بررسی مسئله درمان نکروز چربی همراه شما عزیزان هستیم.

نکروز چربی چه افرادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

نکروز چربی قادر است هر فردی را که آسیبی به بافت چربی خود وارد می‌کند، تحت تاثیر قرار دهد. معمولا، این موارد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • افرادی که دارای سینه هستند. نکروزچربی بیشتر بر بافت سینه تاثیر می‌گذارد و بر بافت سینه بیشتر تاثیرگذارتر است. این موارد در تعداد معدودی از افرادی که تزریق چربی به سینه داشته‌اند دیده شده است.
 • افرادی که جراحی سینه انجام داده‌اند، مخصوصا عمل تزریق و پیوند چربی.
 • افرادی که برای سرطان تحت پرتودرمانی قرار گرفتند.
 • افراد بالای ۵۰ سال.

به ندرت، همچنین ممکن است بر این موارد و افراد نیز تاثیر بگذارد.

 • افرادی که پانکراتیت حاد شدید دارند.
 • نوزادانی که تحت شرایط تروماتیک به دنیا می‌آیند.

نکروز چربی چیست؟

نکروز چربی در کدام قسمت بدن رخ می‌دهد؟

نکروز چربی ممکن است در هر ناحیه‌ای از بافت چربی که آسیب دیده است رخ دهد. بیشتر در بافت پستان رویت می‌شود. سینه‌ها اغلب بزرگترین و در معرض‌ترین مجموعه بافت چربی بدن شما هستند، بنابراین به راحتی تحت تاثیر ضربه قرار می‌گیرند، مانند ضربه کمربند ایمنی در تصادف رانندگی.

سینه‌ها همچنین زمانی که در معرض درمان‌ها و روش‌های سرطان مانند بیوپسی، پرتودرمانی و جراحی و یا تزریق چربی هستند، ممکن است تحت تاثیر نگروز چربی قرار بگیرند. نکروز چربی همچنین در سایر نواحی چربی مانند شکم، باسن و ران شما در نتیجه اقدامات پزشکی یا زیبایی رخ دهد. روش‌های انتقال و تزریق چربی، مانند لیفت باسن که چربی را از یک ناحیه گرفته و به ناحیه دیگر منتقل می‌سازند، ممکن است در طول مسیر به چربی پیوند زده شده آسیب برساند و باعث نکروز و شکست بافت پیوندی شود.

یک مورد شدید پانکراتیت حاد گاهی اوقات ممکن است  منجر به نکروزچربی در بافت چربی اطراف پانکراس شما شود. هنگامی که آنزیم‌های خورنده پانکراس به بدن شما نشت می‌کنند، این قابلیت را دارند که بافت های اطراف را ملتهب و تحریک سازند. نکروز چربی لوزالمعده معمولا ناحیه شکم شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما گاهی اوقات، قادر است به لایه چربی زیر جلدی زیر پوست شما نفوذ کند و در سراسر بدن پخش شود (پانیکولیت).

ادامه مطلب
راهکار درمان عفونت تزریق چربی

علل و علایم نکروز چربی چیست؟

ممکن است با مشاهده یا احساس تغییرات در بافت چربی خود و گاهی اوقات پوست روی آن متوجه نکروزچربی شوید. بسته به این که آسیب در کجا و چقدر شدید است و تا چه حد در طول این فرآیند هستید، این تغییرات متفاوت است. ممکن است ماه ها یا سال ها پس از جراحی اولیه متوجه آن شوید. در ادامه راه‌های درمان نکروز چربی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نکروزچربی به چه صورت است؟

ممکن است توده یا برآمدگی زیر پوست خود مشاهده کنید. اگر مقدار زیادی از چربی زیر پوست شما از بین رفته باشد، این امکان وجود دارد که فرورفته یا افتاده به نظر برسد. در سینه، نکروز چربی ممکن است باعث فرورفتن نوک پستان شود. هنگامی که سلول‌های چربی در حال مرگ ترکیبات التهابی آزاد می‌کنند، قادر هستند باعث قرمز یا کبودی پوست یا ضخیم شدن پوست شما شوند.

نکروز چربی ممکن است شبیه یک توده چربی یا مانند یک ندول سخت باشد. یک توده در مرحله اول نکروزچربی ایجاد می‌شود. با مرگ سلول‌های چربی، محتویات چرب خود را آزاد می‌کنند که در یک مجموعه به نام کیست روغنی جمع می‌شود. با گذشت زمان، دیواره‌های کیست قادر هستند کلسیفیه گردند و موجب سفت شدن آن‌ها شوند.

کسب اطلاعات بیشتر درباره کیست: کیست چربی

آیا نکروز چربی درد دارد؟

معمولا اینطور نیست، اما گاهی اوقات ممکن است ناحیه کمی حساس شود. نکروز چربی زیر جلدی همراه با پانیکولیت اغلب دردناک است، زیرا این نوع شامل التهاب مزمن است.

چه عواملی باعث نکروزچربی می‌شود؟

نکروز چربی زمانی رخ می‌دهد که آسیب به بافت چربی باعث مرگ سلول‌ها شود. صدمات عبارتند از:  

 • ترومای بلانت، مانند تصادف رانندگی.
 • روش های جراحی، اعم از درمانی و زیبایی
 • روش‌های بیوپسی
 • پرتودرمانی
 • آسیب توسط آنزیم های پانکراس در پانکراتیت حاد.
ادامه مطلب
چگونه تزریق چربی به صورت لاغر انجام دهیم؟

نکروز چربی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

نکروز چربی معمولا با رادیولوژی قابل تشخیص است، اما دو مشکل احتمالی وجود دارد. اولین مورد این است که نکروزچربی اغلب تا مدت‌ها پس از آسیبی که باعث آن شده است ظاهر نمی‌شود. میانگین زمانی که طول می‌کشد تا نکروز تغییرات قابل توجهی ایجاد کند، حدود یک سال و نیم پس از آسیب است.

اگر آسیب را به خاطر نمی‌آورید، یا اگر متوجه نبودید که بافت شما در آن زمان آسیب دیده است، ممکن است شک شما و پزشکتان به نکروز چربی نرود. اینجاست که شرح حال مفصل شما مشخص می‌شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی درباره آسیب‌ها، روش‌ها و بیماری‌های قبلی که ممکن است در چندین سال گذشته تحت درمان قرار گرفته‌اید، سوال کند.

پیشنهاد میکنیم اگر قصد تزریق چربی به لب و یا هر ناحیه دیگری را دارید برای جلوگیری از عوارضی چون نکروز چربی ضمن مطالعه مقاله مراقبت بعد از تزریق چربی حتما با پزشک خود نیز برای اقدامات بهداشتی لازم قبل از عمل مشورت کنید.

مشکل دیگر این است که نکروز چربی ممکن است هم در معاینه فیزیکی و هم در آزمایش‌های تصویربرداری شبیه سرطان باشد. اگرچه سابقه سرطان یک شاخص قوی از نکروزچربی است، اما می‌تواند کابوس بازگشت سرطان را نیز افزایش دهد. شما و ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌خواهید مطمئن شوید که کدام یک است. در برخی موارد، این ممکن است نیاز به نمونه برداری از بافت برای تجزیه و تحلیل داشته باشد.

برای تشخیص نکروزچربی از چه آزمایشاتی استفاده می شود؟

پزشکان شما ممکن است انواع مختلفی از آزمایش‌های تصویربرداری را برای شناسایی و درمان نکروز چربی پیشنهاد کند، از جمله:  

 • اشعه ایکس
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن
 • ام ​​آر آی

اگر پزشک شما نیاز به تایید نکروزچربی در آزمایشگاه داشته باشد، ممکن است بیوپسی سوزنی انجام دهد.

درمان نکروز چربی

چگونه از شر نکروز چربی خلاص شوید؟ آیا نکروز به خودی خود از بین می رود؟ معمولا با گذشت زمان انجام می‌شود. اگر باعث درد یا استرس شما نمی‌شود، نیازی به درمان نکروزچربی یا برداشتن آن نیست. اما اگر شما را آزار می‌دهد یا خیلی طول می‌کشد تا خود به خود از بین برود، می‌توانید آن را بردارید.

ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از بسیاری از روش‌های مشابه برای برداشتن نکروز چربی بهره می‌برند که برای بیوپسی استفاده می‌کنند. در برخی موارد، بیوپسی برای اهداف تشخیصی نیز ممکن است برای برداشتن نکروزچربی شما مفید باشد. این روش‌ها به شرح زیر هستند.

 • آسپیراسیون با سوزن ظریف

در این روش درمان نکروز چربی از یک سوزن و سرنگ بلند و نازک برای استخراج سلول‌ها، بافت‌ها و مایعات بدون برش پوست استفاده می‌شود. از سوزن می‌توان برای تخلیه کیست چربی استفاده کرد که موجب تخلیه توده می‌شود.

 • بیوپسی سوزنی هسته با کمک وکیوم

این روش از یک سوزن توخالی و پهن‌تر برای استخراج تکه‌های بافت از طریق یک برش کوچک استفاده می‌کند. با استفاده از تصویربرداری اولتراسوند یا اشعه ایکس برای هدایت سوزن، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی شبیه به عمل لیپوساکشن، یک دستگاه وکیوم را به بافت مکش از طریق محفظه متصل می‌کنند. این روش را می‌شود با بی‌حسی موضعی انجام داد.

نکروز چربی به چه صورت است؟

 • بیوپسی اکسیزیون

برش جراحی برای برداشتن بافت آخرین راه حل است، زیرا جراحی ممکن است موجب نکروز چربی بیشتر شود. با این حال، برخی از موارد ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند، برای مثال، اگر توده بیش از حد بزرگ باشد که از طریق سوزن مکیده نشود یا اگر مشکوک به سرطان باشد. این عمل ممکن است تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. جای زخم کوچکی به جا می‌گذارد.

نکروزچربی چقدر دوام دارد؟

ماندگاری بیماری نکروز چربی متفاوت است. ممکن است ماه‌ها الی سال‌ها طول بکشد که نکروز‌چربی چرخه خود را کامل کند و در بدن شما تجزیه شود. گاهی اوقات، زمانی که سلول‌های چربی مختلف در مراحل مختلف نکروز هستند، ممکن است به نظر برسد که در حال رشد یا گسترش است. با گذشت زمان، با این حال، مهم است که کوچک شدنشان  شروع شود.

نکروز چربی مضر نیست و معمولا خود به خود برطرف می‌شود. منجر به عوارض مضر نمی‌شود. اگر آن را بردارید، ممکن است با یک اسکار یا فرورفتگی کوچک مواجه شوید. اگر نکروزچربی شما ناشی از یک روش ناموفق انتقال چربی باشد، ممکن است مجبور شوید برای انجام مجدد یا ترمیم آن به عمل جراحی بازگردید. بنابراین اگر قصد دارید تا دچار نکروز از عوارض تزریق چربی غیر اصولی نشوید حتما از یک کلینیک معتبر برای تزریق خدمات بگیرید.

چه زمانی لازم است نگران نکروز باشیم؟

در صورت بروز موارد زیر در نکروز چربی حتما در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.  

 • باعث درد شدید می‌شود.
 • به نظر می‌رسد در حال رشد است.
 • بعد از تشخیص، تغییرات جدیدی ایجاد می‌کند.
ادامه مطلب
گلوله شدن چربی تزریق شده چه عوارضی دارد؟

درمان نکروز چربی در دکتر لاغری

کلینیک دکتر لاغری، معتبرترین مرکز تزریق چربی در سطح کشور، همواره کوشیده است تا خدماتی زیبایی و درمانی باکیفیتی را به مراجعه کنندگان عزیز ارائه کند. اگر دچار نکروز چربی شدید و یا قصد دارید تا یک تزریق چربی مطمئن و بدون عارضه داشته باشید، می‌توانید با مشاورین و کادر درمانی ما با شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۲۵۵۵ در ارتباط باشید.

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز می دهید .

11 دیدگاه ‌ها

 • ماندگاری چه ژلی برای لب خوبه و هزینش چقدر میشه ؟؟

 • توضیحاتتون واقعا عالی بود ممنون از اطلاعاتی که دادین

 • من روی بینی و گونه هام لکه هست از همه روشی استفاده کرده ام نتیجه نگرفتم آیا این روش رو پیشنهاد می‌دهید؟

 • هایفو بهتر برای لیفت شکم است یا دستگاه ترماژ؟

 • کامل بود متشکر

 • هزینه برا شکم پهلو و سینه چقده

 • سلام خسته نباشید من ابروهام به طورمادرزادی در بعضی جاها مو نداره خاستم ببینم امکان داره کاشت ابرو در همون ناحیه ها فقط انجام بشه یا کاشت برای کل ابرو انجام میشه؟

 • سلام. من خانومم. موهام کم پشت هست. میشه جلو موهام رو کاشت بزنم؟؟

 • سلام ، پوست صورت من روزاسه داشت و فعلا بهبود یافته میتوانم هایفو را انجام بدهم یا خیر؟
  ایا هایفو برای پوست های حساس و مستعد به روزاسه گزینه درست است ؟

 • سلام وقت بخیر من ۲۵ سالم هست و مرد هستم موهای جلوی سرم کمی ریخته و از حجم موهای وسط سرم هم خیلی کم شده اگر بخوام موهام خیلی پر پشت بشه در این مناطق امکانش هست یا باید صبر کنم ریزش موهامم متوقف شده !(در کل تاس به نظر نمیرسم منتها در شرایط خاص مثلا موهام خیس باشه خیلی خالی نشون میده)

 • من تماس گرفتم با کلینیکتون گفتن فقط برای صورت انجام میدیم! خب اگه این قدری که گفتین تاثیر داره پس چرا خودتون انجام نمیدین؟!???

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

مشاوره خود را  رایگان رزرو کنید تا در کمتر از 48 ساعت  ما با شما تماس بگیریم.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Call Now Buttonتماس مستقیم ( کلیک کنید)