8060902 0912

مشاوره واتساپ

٠٧٩٠ ٧٣٠ ٠٩١٢

مشاوره 24 ساعته

کیست چربی چیست؟ راهکار درمانی

درمان کیست چربی

درمان کیست چربی

راهکار درمان کیست چربی چیست؟ کیست چربی که به عنوان کیست‌های چربی نیز شناخته می‌شوند، برجستگی‌های کمی سفت شده و پر از مایع درون پوست هستند. آنها ممکن است در هر نقطه از پوست ایجاد شوند و اغلب روی صورت، گردن و بالاتنه ایجاد می‌شوند. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، در اصطلاح به کیست چربی، کیست اپیدرم، کیست کراتین یا کیست اپیتلیال می‌گویند.
کیست‌های چربی خوش خیم و غیرسرطانی هستند و معمولا مشکلی ایجاد نمی‌‎کنند. آنها شایع هستند و حداقل ۲۰٪ از بزرگسالان را مبتلا می‌کنند و اندازه آنها ممکن است از چند میلی متر تا ۵ سانتی متر باشد. آنها دردناک یا حساس نیستند مگر اینکه ملتهب، آسیب دیده یا عفونی شوند. در صورت ترکیدن کیست چربی، ممکن است عفونت ایجاد شود. در این مقاله که توسط متخصصین کلینیک دکتر لاغری، معتبرترین مرکز
تزریق چربی در تهران، گردآوری شده است به نحوه درمان کیست چربی و همچنین علل و عوارض احتمالی آن پرداخته‌ایم.

این کیست‌ها ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • یک فولیکول پاره شده مرتبط با آکنه.
 • مجرای چربی که به درستی رشد نمی‌کند.
 • آسیب به منطقه و ناحیه تزریق چربی.

برداشتن و درمان کیست چربی

راهکار درمان کیست چربی چیست؟ بیشتر کیست‌های چربی نیازی به درمان ندارند و بهترین اقدام معمولا تمیز نگه داشتن آنها و عدم دستکاری آنها است. گفته می‌شود، اگر کیست چربی موجب ناراحتی شود، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که آن را بردارید. این اتفاق ممکن است به دلیل عفونت باشد؛ زیرا کیست مانع فعالیت‌های روزمره می‌شود، یا به این دلیل که در یک مکان برجسته قرار دارد. در پروسه برداشتن و درمان کیست چربی احتمال دارد که یک اسکار کوچک باقی بگذارد.

۳ تکنیک اصلی برای برداشتن کیست‌های چربی استفاده می‌شود: برش گسترده معمولی، برش مینیمال و برش پانچ بیوپسی.

یک روش جدید با ۲ مرحله پیشنهاد شده است. ابتدا از لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک برای تخلیه محتوا استفاده می‌شود. بعد از حدود ۱ ماه، دیواره کیست چربی به طور کامل با حداقل برش برداشته می‌شود. با این روش کیست تنها با یک اسکار کوچک به طور کامل برداشته می‌شود. این یک جایگزین خوب برای از بین بردن کیست‌های غیر عفونی، به ویژه کیست های بزرگ یا کیست‌هایی است که در مناطقی با پوست ضخیم یا نواحی حساس زیبایی قرار دارند.

آیا کیست چربی همان توده چربی است؟ لیپوم

پانچ لیزری روشی جدید برای درمان کیست چربی

برداشتن محتوای کیست با پانچ لیزری و دیواره کیست با حداقل برش در زمانی دیگر یکی از روش‌های جدید درمان کیست چربی است.

ابتدا از لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک برای برداشتن محتوای کیست استفاده می‌شود. سپس حدود ۱ ماه بعد دیواره کیست به طور کامل با حداقل برش برداشته می‌شود. بعد از آن، دیواره داخلی کیست را با محلول پوویدین ید استریل می‌کنند. زخم ریز با یک بخیه بسته می‌شود یا با چسب به هم می‌چسبد. پماد آنتی بیوتیک برای بعد از پانسمان تجویز می‌شود و به بیمار دستور داده می‌شود که به طور منظم آنتی بیوتیک مصرف کند.

ادامه مطلب
سلولیت (تجمع چربی) چیست؟

نتایج برداشت و درمان کیست چربی با روش پانچ لیزری

دستکاری لیزر آسان است و پانچ سوراخ لیزری منجر به خونریزی کمی می‌شود و میدان دید واضحی را برای ناحیه عمل ایجاد می‌کند و دارای هیچ گونه عفونتی نیست. پس از بیرون راندن محتویات در درمان پانچی کیست چربی، کپسول به تدریج شل می‌شود و به یک کپسول کوچکتر با مقداری مایع داخل آن مچاله می‌شود. برداشتن کامل آن با کمی تاخیر در عمل آسان است، که امکان تشریح و برش را تحت دید مستقیم فراهم می‌کند، ضمن اینکه طول اسکار را به حداقل می‌رساند. طول اسکار ایجاد شده تنها حدود یک سوم قطر اولیه کیست چربی است و برای برخی ضایعات کوچک روی صورت، اسکار نامشخص است.

نتیجه روش جراحی و درمان کیست چربی شرح داده شده عود نمی‌کند و دارای نتایج زیبایی مطلوب است. این نوع درمان کیست‌چربی قادر است جایگزین خوبی برای ریشه کنی کیست‌های غیر عفونی، به ویژه کیست‌های بزرگ یا کیست‌هایی باشد که در مناطقی با پوست ضخیم یا نواحی حساس زیبایی قرار دارند.

هنگام برداشتن کیست چربی، پزشک قصد دارد آن را به طور کامل حذف کند؛ زیرا اگر بخشی از دیواره کیسه روی پوست باقی بماند، ممکن است کیست دوباره تشکیل شود.

کیست‌های عفونی ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشند. توصیه می‌شود که بهتر است زمانی که یک کیست به طور فعال ملتهب است، از برداشتن آن خودداری کنید.

ادامه مطلب
عوارض تزریق چربی به گونه

درمان کیست چربی در مطب پزشک

درمان کیست چربی در مطب پزشک شامل موارد زیر است.

درمان کیست چربی

 • یک بی حس‌کننده موضعی، برای بی‌حس کردن ناحیه
 • سوآب‌های ضد‌عفونی کننده، برای جلوگیری از عفونی شدن ناحیه و جلوگیری از گسترش عفونت
 • با استفاده از تیغ و سایر ابزارها برای برداشتن کیست چربی

اگر کیست ترکیده باشد یا عفونت زیر پوست وجود داشته باشد، پزشک ممکن است تشخیص دهد که نیاز است کیست را سوراخ کند و آن را تخلیه سازد. به تجویز پزشک ممکن است نیاز باشد که برای دوره‌ای آنتی بیوتیک مصرف شود.  

برداشتن کیست چربی در کلینیک دکتر لاغری

کیست چربی به طور معمول برجستگی‌های بی ضرر و با رشد آهسته زیر پوست هستند. آنها اغلب در پوست سر، صورت، گوش‌ها، تنه، پشت یا ناحیه کشاله ران ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات به آنها کیست‌های اپیدرمی می‌گویند. اما دقیق‌تر این است که آنها را کیست چربی بنامیم.

گاهی اوقات بدون هیچ دلیل مشخصی اتفاق می‌افتند. کیست‌ها معمولا حاوی کراتین، چربی و سایر ذرات پوست هستند. کیست‌ها قادر هستند پایدار بمانند یا به طور پیوسته رشد کنند. گاهی اوقات ملتهب می‌شوند یا به طور ناگهانی باز می‌شوند و می‌ترکند. این خطر عفونت را به همراه دارد. شما عزیزان می‌توانید برای درمان و برداشتن کیست چربی و دریافت مشاوره در این خصوص با تکمیل فرم مشاوره زیر با مشاورین کلینیک در ارتباط باشید و برای دریافت نوبت اقدام کنید.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کیست چربی، ضایعات خوش خیم پوستی است و دلایل زیبایی برای برداشتن کیست در ناحیه در معرض دید اغلب ذکر می شود. یک برش گسترده معمولی قادر است کیست را به طور کامل اما با یک اسکار بالقوه طولانی حذف کند. تکنیک برداشتن مینیمال مشابه روش پانچ است که قادر است حداقل اسکار را ایجاد کند اما خطر عود را به همراه دارد. برای کیست‌های بزرگ یا کیست‌هایی که در نواحی پوست ضخیم قرار دارند، دیواره کیست شکننده‌تر است و این امر حذف کامل کیست با ظاهر زیبایی بهتر را دشوارتر می‌سازد.

کیست‌های چربی که ممکن است یکی از عوارض تزریق چربی نیز باشد می‌تواند خود به خود برطرف شوند. اما اغلب برمی‌گردند. بیشتر کیست‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند یا نیاز به درمان دارند. اما اگر کیست به هر دلیلی شما را آزار می‌دهد، به پزشک خود مراجعه کنید. کیست را می‌توان با استروئید تزریق کرد. این امر ممکن است التهاب را کاهش دهد و ممکن است کیست نیازی به تخلیه نداشته باشد. اما کیست‌های عفونی ممکن است نیاز به برش و تخلیه داشته باشند. برای انجام این کار، پزشک متخصص، سوراخی در قسمت بالایی کیست ایجاد می‌کند و محتویات آن را خارج می‌سازد. کیست‌های بزرگ ممکن است بعد از این روش برگردند و ممکن است برای برداشت آنها نیاز به جراحی باشد. اگر کیست متورم، حساس، بزرگ یا عفونی شود، درمان ممکن است شامل آنتی بیوتیک و سپس جراحی شود.

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز می دهید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

مشاوره خود را  رایگان رزرو کنید تا در کمتر از 48 ساعت  ما با شما تماس بگیریم.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تماس مستقیم( کلیک کنید)