آمبولی تزریق چربی و درمان آن

آمبولی تزریق چربی و درمان آن

آمبولی تزریق چربی و درمان آن

آمبولی تزریق چربی از عوارضی است که ممکن است بعد از تزریق چربی برای بیمار اتفاق بیفتد. سندرم آمبولی چربی (FES)  یک موجودیت بالینی نامشخص است که از ظاهر شدن سیستمیک آمبولی چربی در میکروسیرکولاسیون ناشی می‌شود. چربی آمبولیزه شده در بسترهای مویرگی موجب آسیب مستقیم بافتی، القای یک پاسخ التهابی سیستمیک و منجر به علائم ریوی، پوستی، عصبی و شبکیه می‌شود.

آمبولی بعد از تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی صورت در سال‌های اخیر رواج پیدا کرده است و بی‌خطر تلقی می‌شود. اما در برخی موارد ممکن است شاهد آمبولی بعد از تزریق چربی باشیم. هدف از این مطالعه افزایش آگاهی و ارائه شواهد بیشتر در مورد پیشگیری و درمان آمبولی تزریق چربی این عارضه بالقوه کشنده است.

آمبولی تزریق چربی قادر است در سیاهرگ‌ها و شریان‌های صورت و بدن رخ دهد. به طور کلی دو مسیر ممکن برای آمبولی چربی وجود دارد: مسیر ماکروسکوپی، مکانیکی با علائم فوری، و مسیر میکروسکوپی، بیوشیمیایی با علائم تاخیری.
آمبولکتومی مکانیکی و کورتیکواستروئیدها گزینه‌های درمانی پیشنهادی هستند، اما شواهدی مبنی بر اثربخشی آنها وجود ندارد. چندین اقدام پیشگیرانه مختلف شرح داده شده است. اگرچه پیوند چربی صورت یک روش ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما لازم است از خطر آمبولی چربی آگاه بود. گزارش کمتر از این رویداد نامطلوب محتمل است. بدون درمان موثر و اغلب پیامدهای زیانبار، اقدامات پیشگیرانه برای بهبود ایمنی بیمار بسیار مهم است.

به همین منظور پیشنهاد میکنیم حتما درباره تزریق چربی اطلاعات اولیه داشته باشید.

پیشگیری و درمان آمبولی تزریق چربی

هیچ درمان خاصی برای سندرم آمبولی چربی وجود ندارد! پیشگیری، تشخيص زودهنگام و درمان علامتي دارای اهمیت فوق العاده هستند. مراقبت حمایتی شامل نگهداری از اکسیژن رسانی و تهویه کافی، همودینامیک پایدار، فرآورده‌های خونی مطابق بالینی، هیدراتاسیون، پیشگیری از ترومبوز وریدی عمقی و خونریزی گوارشی مرتبط با استرس، و تغذیه. اهداف دارودرمانی کاهش عوارض و جلوگیری از عوارض است. مراقبت حمایتی پایه اصلی برای درمان آمبولی تزریق چربی بالینی است. مرگ و میر به طور کلی ۵ الی ۱۵ درصد تخمین زده می‌شود، اما بیشتر بیماران به طور کامل بهبود می‌یابند.

پیشنهاد میکنیم برای پیشگیری از عارضه آمبولی بعد از تزریق چربی عوارض تزریق چربی را بشناسید.

پیوند چربی و آمبولی تزریق چربی. نحوه پیشگیری، تشخیص و درمان

تزریق چربی یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که چه به صورت تک روشی و چه در ترکیب با سایر روش‌ها در جراحی‌های زیبایی و ترمیمی انجام می‌شود. در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که پیوند چربی بی خطر است، اما به ندرت ممکن است عوارض شدیدی مانند آمبولی بعد از تزریق چربی ایجاد کند. آمبولیزاسیون چربی در نتیجه ورود ذرات چربی به جریان خون اتفاق می افتد، اما شواهد بالینی، پیشگیری، درمان و پیش آگهی آنها کاملا متفاوت است. تشخیص سریع و شروع درمان کلیدی برای نتیجه مثبت است. انتخاب بیمار واجد شرایط، انتخاب منطقه ایمن، انجام صحیح عمل و دانش عالی آناتومی در پیشگیری از آمبولی بعد از تزریق کردن چربی از اهمیت بالایی برخوردار است.آمبولی شدن تزریق چربی

تزریق چربی اتولوگ به صورت یکی از روش‌های رایج در جراحی پلاستیک است. اگرچه به طور کلی عملی بی خطر است، با این حال، ممکن است منجر به عوارض نادر اما ویرانگر ناشی از آمبولی چربی شود؛ زیرا مواد به دست آمده از بافت چربی بیمار فراوان و غیرایمن زا هستند. دو مورد انفارکتوس مغزی و از دست دادن ناگهانی بینایی پس از تزریق چربی اتولوگ به صورت ارائه می‌شود.

دو زن به ترتیب در نواحی گیجگاهی و پیشانی تزریق چربی داشتند. در مورد ۱، بیمار تحت کرانیکتومی فشاری قرار گرفت زیرا وضعیت وی به طور مداوم بدتر می شد و فوت کرد. در مورد ۲، بینایی بیمار در ویزیت پیگیری ۳ ماهه بهبود نیافته بود. معاینات تصویربرداری انسداد شریان کاروتید خارجی راست را در مورد ۱ نشان داد، و شریان‌های متعدد شبکیه به صورت قطعه‌ای در مورد ۲ مسدود شدند.

برای جلوگیری از این اتفاق فاجعه بار، تزریق چربی اتولوگ لازم است با دقت انجام شود. اگر آمبولیزاسیون اتفاق بیفتد، تشخیص زودهنگام و درمان به موقع ممکن است به بهبود نتایج عملکردی کمک کند.

ادامه مطلب
تزریق چربی در دوران شیردهی

تزریق چربی اتولوگ یک عمل زیبایی رایج است که با هدف افزایش نقایص بافت نرم با تزریق بافت چربی بیمار انجام می‌شود. اگرچه بافت چربی از نظر بیولوژیکی قابل اعتماد است، اما عوارض زیادی گزارش شده است، مانند ادم، کبودی، عفونت تزریق چربی، لیپوگرانولوما و آمبولی چربی. آمبولی تزریق چربی به طور نسبی نادر و بسیار شدید است که می تواند منجر به از دست دادن بینایی و انفارکتوس مغزی شود.

گزارشاتی درباره آمبولی تزریق چربی

چندین نویسنده مواردی از عوارض عروقی و آمبولی بعد از تزریق چربی صورت و یا تزریق چربی به دست را گزارش کردند. صورت سرشار از رگ‌های خونی است که دارای شاخه های متعدد و آناستوموز با شریان های کاروتید خارجی و داخلی است. شریان کاروتید داخلی خون را به پیشانی و بینی می‌رساند. شریان چشمی اولین شاخه از شریان کاروتید داخلی است. گروه چشمی آن شریان مرکزی شبکیه، شریان مژگانی خلفی و شریان مژگانی قدامی را منتشر می سازد. شریان مرکزی شبکیه از طریق عصب بینایی حرکت می‌کند و خون را به شبکیه می‌رساند، در حالی که شریان مژگانی خلفی برای خون رسانی به صلبیه و مشیمیه منشعب می‌شود.

مکانیسم های بالقوه انفارکتوس مغزی بعد از عمل در جراحی های غیر عروقی شامل آسیب شریان مغزی، کاهش خون رسانی، افزایش قابلیت انعقاد پس از عمل، آمبولی از قلب یا آئورت و آمبولی هوا یا چربی است. در گزارش کیس موردنظر، سکته مغزی به احتمال زیاد ناشی از آمبولی چربی با توجه به سابقه پزشکی دو بیمار بود.

[ مشاوره درمان آمبولی تزریق چربی ]

09127300790

بسیاری از محققان فرض کرده اند که چربی اتولوگ رتروگراد علت اصلی آمبولی شریانی است. گزارش شده است که نقاط پرخطر تزریق شامل پیشانی، و گلابلار، چین نازولبیال، داخل بینی، دور چشم و نواحی گیجگاهی است. نیرو و سرعت بیش از حد تزریق ممکن است منجر به افزایش فشار موضعی شود. اعتقاد بر این است که پیش‌شرط‌هایی مانند افزایش فشار موضعی و بافت خوب عروقی، مسئول ورود مواد چربی به داخل خون هستند. بنابراین چربی اتولوگ به شاخه های محیطی تزریق شد و به صورت رتروگراد به صورت دیستال به تنه اصلی شریان چشمی منتقل شد. هنگامی که تزریق متوقف شد، آمبولی چربی وارد شده توسط جریان خون به صورت انتروگراد به پیش رانده شد و در نهایت به شاخه های انتهایی خود مانند شریان مرکزی شبکیه رسید. علاوه بر این، اگر فشار ایجاد شده کافی بود، آمبولی چربی ممکن است در یک جریان رتروگراد به داخل شریان کاروتید داخلی فشار داده شود، که می‌تواند شریان‌های مغزی را مسدود کند و در صورت آزاد شدن منجر به انفارکتوس مغزی شود. آناستوموز بین شریان‌های کاروتید خارجی و داخلی ممکن است فعال باشد. این ممکن است توضیح دهد که چرا آمبولی تزریق چربی را می‌توان در شریان کاروتید خارجی تشخیص داد.

تشخیص زودهنگام آمبولی ضروری است!

تشخیص زودهنگام آمبولی تزریق چربی برای بهبود نتایج بالینی و به حداکثر رساندن اثربخشی درمان ضروری است. انسداد شریان مرکزی شبکیه ممکن است با شروع حاد درد چشم، از دست دادن بینایی و نقص میدان بینایی ظاهر شود. علائم دیگر عبارتند از پتوز، اگزوتروپی، افتالمپلژی و نقص مردمک. آمبولی مغزی ممکن است همراه با نقص عصب جمجمه و همی پارزی باشد که ممکن است بلافاصله یا پس از چند ساعت رخ دهد.

از آنجایی که نتایج بالینی ضعیف هستند، مهم است که خطر آمبولی بعد از تزریق چربی را به حداقل برسانید. تزریق چربی لازم است به آرامی و با فشار کم انجام شود. سوزن‌های بلانت ممکن است مناسب‌ترین ابزار باشند، زیرا سوزن‌های تیز ممکن است دیواره رگ‌های خونی را سوراخ کند و مجرای آن‌ها را کانول کنند. کاربرد سرنگ های کوچک قادر است به کاهش استرس روی پیستون کمک کند و آسپیراسیون قبل از تزریق می تواند به جلوگیری از تزریق داخل شریانی کمک کند. علاوه بر این، تکنیک، تجربه و دانش کامل جراحان پلاستیک از آناتومی صورت و انواع رایج نیز ممکن است بسیار مهم باشد.

ادامه مطلب
مزایای تزریق چربی گونه

با این حال، خطرات را نمی‌توان به طور کامل اجتناب کرد. تا به امروز هیچ درمان مطمئن و قابل اعتمادی برای درمان آمبولی شریان چشمی وجود ندارد. هنگامی که بیمار علائم مرتبط با آمبولی چربی را از خود نشان داد، اقدامات متعددی لازم است فورا انجام شود و بیمار باید به سرعت به بیمارستان واجد شرایط منتقل شود. درمان لازم است ظرف 90 دقیقه شروع شود. علاوه بر خاتمه تزریق چربی اتولوگ، اقدامات درمانی شامل ماساژ چشم و تنفس در کیسه پلاستیکی است. گزارش شده است که ماساژ چشم در صورت انجام مکرر بیش از 3 ساعت موثر است. عوامل ترومبولیتیک اثرات محدودی دارند، زیرا فیلرهای تزریق شده چربی هستند و ترومبکتومی مکانیکی ممکن است به کانالیزاسیون مجدد عروقی منجر شود. علاوه بر این، جراحان زیبایی لازم است بیماران را از خطر این عوارض آگاه کنند.

درمان آمبولی در کلینیک دکتر لاغری

موارد ما نشان داد که تزریق چربی اتولوگ صورت ممکن است منجر به عوارض مخرب و حتی کشنده در بزرگسالان شود. برای جلوگیری از این اتفاق فاجعه بار، تزریق چربی لازم است به آرامی و با فشار کم انجام شود و سوزن‌های بلانت ممکن است مناسب ترین ابزار باشند. اگر قصدر دریافت مشاوره تزریق چربی را دارید می‌توانید از طریق تکمیل فرم زیر با ما در تماس باشید.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

در ضمن قبل از انجام این روش مهم است که اطلاعات کاملی به بیماران داده شود. اگر آمبولی تزریق چربی اتفاق بیفتد، تشخیص زودهنگام و درمان به موقع ممکن است به بهبود نتایج عملکردی کمک کند.

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز می دهید .

11 دیدگاه ‌ها

 • نگران نباشید .اصولا اون سمتی که عادت دارید بخوابید یکی دوروز بیشتر طول میکشه تا بخوابه .من انجامدادمهمینجوری شد

 • چند روز بعد از ابدو مینوپلاستی میشه نماز خواند؟

 • سلام ۵۰ درصد بدن باسن و ران و پشت پا ترک داره و ۱۰ ساله میگزره آیا با این روش کابوس تراپی و میکرونیدلینگ و دستگاه ایکس ویو ترک ها محو میشه و بازگشت نداره پوستم سفید و الانم ترک ها سفید شده ممنون میشم راهنمایی کنید و دقیق بگید

 • کربوکسی تراپی جای ترک های پوستی بارداری خیل عالی بود من انجام دادم و کاملا راضی هستم خیلی بهتر شده

 • بهترین دکتر ایمپلنت در ایران هستند دکتر نجفی

 • سلام . من تو کلینیک شما تزریق چربی انجام دادم . خیلی راضی بودم. ممنون

 • قیمتشو بگید

 • سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم من با اینکه به بدل حساسیت دارم اگه پیرسینگ لب بزنم چه مشکلی پیش میاد؟

 • با سلام حدودا هفت ماه پیش تزریق چربی کردم دو هفته بعد از بهبود یک ماه فقط دوام اورد بعد از یک ماه هم چیین وچروکم برگشت هم دوباره صورتم لاغر شد. حالا من دوباره باید چکار کنم ؟

 • سلام وقتتون به خیر. بعد از تزریق تجربی به صورت چه مراقبت هایی باید انجام بشه؟

 • سلام پیرسینگ لب زدم دو روز پیش، سیگار میتونم بکشم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

مشاوره خود را  رایگان رزرو کنید تا در کمتر از 48 ساعت  ما با شما تماس بگیریم.

 • فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Call Now Buttonتماس مستقیم ( کلیک کنید)