عوارض تزریق چربی

عوارض تزریق چربی

عوارض تزریق چربی

دلیل اصلی تزریق چربی این است که از نظر زیبایی بخش‌های خاصی از بدن شما را بهبود بخشد و در عین حال چربی را از نواحی دیگر (مانند شکم یا ران­ها) از بین برود. در اصل نتیجه تزریق چربی فرم کلی بدن است که تناسب بهتری دارد و مطابق میل شماست. اگرچه این یک جراحی نسبتاً رایج است، اما بدون خطر نیست و قبل از انجام آن باید تمام عوارض تزریق چربی و خطرات مربوط به آن را بدانید. برخی از عوارض تزریق کمتر و برخی شدیدتر هستند، اما خیلی از خطرات طولانی مدت می‌باشند که باید از آنها آگاه باشید.

نتیجه تزریق چربی با تکنیک بایوفت بعد از هفت ماه

تزریق چربی از طریق جراحی به عنوان حرکت چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر تعریف می‌شود. امروزه با نام‌های پیوند چربی و لیپومدلینگ نیز شناخته می‌شود و بسیاری از جراحان زیبایی کلینیک سعادت آباد قادر به انجام این عمل هستند. این نوع عمل زیبایی از حدود سال 1898 وجود داشته است، اما پس از آن بیشتر برای ترمیم آسیب‌های در بدن مورد استفاده قرار می‌گرفت. عوارض می‌تواند ناشی از افزایش سن، افزایش یا کاهش وزن و سایر شرایط باشد. اگر می‌خواهید نوع اولیه خود را حفظ کنید، باید جراحی‌های بیشتری انجام دهید. هر چند با جراحی بیشتر عوارض تزریق چربی نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین، این واقعیت را در فرآیند تصمیم‌گیری در نظر بگیرید.

عوارض تزریق چربی

عوارض تزریق بسیار نادر است، اما در موارد خاص چربی منتقل شده ممکن است باعث آسیب به پوست و بافت اطراف شود. این ممکن است منجر به زخم یا تغییر شکل شده و برای ترمیم نیاز به جراحی دیگر داشته باشد.

عوارض تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی هدف از بین بردن چربی‌های ناخواسته از ناحیه‌ای از بدن مانند شکم یا ران ها و استفاده از آن برای صاف کردن یا افزایش اندازه ناحیه دیگری مانند تزریق چربی به دست، تزریق چربی به صورت و … است. انتقال چربی از طریق جراحی یک تصمیم بزرگ است. ممکن است گران باشد، حتی نتایج و عوارض تزریق چربی را نمی‌توان تضمین کرد، اما ایده خوبی است. این جراحی تزریق چربی معمولاً امروزه در مطب جراح و با بی حسی موضعی انجام می‌شود.

اگرچه در برخی موارد، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود، اما عوارض ریوی تزریق چربی همیشه مورد اهمیت است. لخته شدن خون (آمبولی ریوی) و فروپاشی جزئی ریه‌ها می‌تواند پس از بیهوشی عمومی رخ دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان اضافی فوری شود.

آمبولی ریه در برخی شرایط می‌تواند تهدیدکننده زندگی شما باشد، اگرچه نادر است، اما سندرم آمبولی چربی می‌تواند زمانی رخ دهد که قطرات چربی در ریه‌ها به دام افتاده باشند، همچنین موارد نادر دیگر از عوارض تزریق چربی وجود نکروز چربی است که باعث بدشکلی قابل توجه صورت (تغییر شکل صورت یا تغییر شکل قسمت‌های از بدن) که باعث ناراحتی روانی می‌شود، به وجود آید.

عوارض کوتاه مدت

عوارض جانبی بسیار ناگوار برای تزریق چربی نسبتاً نادر است و بیشتر عوارض جانبی جزئی‌تر هستند و قابل اصلاح می‌باشند. چیزی که باید بدانید (همانطور که جراح زیبایی شما توضیح خواهد داد) این است که پس از عمل اولیه، ممکن است در ماه‌ها یا سال‌های آینده به روش‌های دیگری تزریق چربی نیاز داشته باشید تا ظاهر مورد نظر خود را حفظ کنید؛ بنابراین، ممکن است این جراحی با یکبار انجام کارایی نداشته باشد و ماندگاری تزریق چربی کم باشد.

چربی تزریق شده با گذشت زمان مقداری از حجم اولیه خود را از دست می‌دهد. این کار شکل و ظاهر کلی ناحیه را تغییر می‌دهد و درمان‌های بیشتری برای اصلاح آن مورد نیاز است. در صورت افزایش وزن، چربی ممکن است در جرم افزایش یابد و ظاهر نامطلوبی ایجاد کند.

سفتی، برآمدگی یا عدم تقارن نیز برای عوارض تزریق چربی ممکن است رخ دهد. اگر مقداری از چربی از انتقال جان سالم به در نبرد، ممکن است در واقع سفت شود و باعث ناراحتی شود. کیست‌ها ممکن است در محل انتقال ایجاد شوند و برای برداشتن آنها نیاز به یک جراحی دیگر باشد. متأسفانه ظاهر متقارن بدن ممکن است ناشی از روش انتقال چربی نباشد و عواملی مانند رنگ پوست، رسوبات چربی، برجستگی استخوانی، ماهیچه‌ای وجود دارند که ممکن است باعث عدم تقارن طبیعی در برخی از ویژگی‌های بدن شوند.

عوارض بلند مدت

هر سال هزاران جراحی تزریق چربی با نتایج مثبت ایمن، مؤثر و تغییردهنده در زندگی انجام می‌شود. این در تزریق چربی تقریباً 50 تا 60 درصد از حجم اولیه وارد شده ممکن است از بین برود. عوارض جانبی رایج انتقال چربی صورت عبارت‌اند از

  • کبودی و تورم
  • احساس بی حسی
  • تغییر حس در نواحی چربی
  • خونریزی
  • عفونت غیرمعمول

علاوه بر این، اگر کاهش حجم تزریق چربی در دو طرف صورت دقیقاً برابر نباشد، احتمال عدم تقارن جزئی وجود دارد. با این حال، اگر به هر چهره‌ای از جمله چهره‌های بسیار جذاب نگاه کنید، متوجه خواهید شد که هیچ وقت دو طرف دقیقاً متقارن نیستند.

در نهایت، یک عارضه بسیار نادر اما جدی هر تزریق چربی صورت و تزریق داخل عروقی (تزریق به رگ خونی) است که منجر به آمبولی می‌شود. سکته مغزی، کوری یا نکروز پوست (از دست دادن پوست) امکان‌پذیر است. تا آنجا که آمار گرفته شده است تا به امروز 93 مورد آمبولی بر اثر تزریق چربی در سراسر جهان گزارش شده است. مراحل فنی برای جلوگیری از این امر وجود دارد، اما مهم است که هر کسی که این روش را در نظر می‌گیرد، از آن آگاه باشد.

راه های پیشگیری از عوارض تزریق چربی

انتقال چربی به صورت یک درمان موثر برای جایگزینی چربی‌های از دست رفته، پرکردن چین و چروک های صورت و یا تغییر شکل نواحی صورت است. مانند هر روش جراحی، همیشه یک خطر کوچک وجود دارد که جراح پلاستیک شما قبل از انجام درمان توضیح می‌دهد. اگر در حال انجام تحقیقات خود در مورد عوارض احتمالی انتقال چربی صورت هستید، دیگر به دنبال آن نباشید.

عوارض جمله باید در طول مشاوره اولیه با جراح خود به شما توضیح داده می‌شود. مهم است که تمام سوالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید، از جمله عوارضی که نیاز به مراقبت فوری دارند. اگرچه نتایج خوبی از روش شما انتظار می‌رود، ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که از نتایج خود راضی باشید. از آنجایی که ممکن است عوارض قابل توجهی از تزریق پرکننده‌های پوستی رخ دهد، مهم است که تحت مراقبت یک جراح پلاستیک دارای مجوز باشید که خطرات آن را درک کرده و آموزش دیده و آماده مقابله با هر گونه عارضه‌ای باشد که ممکن است رخ دهد.

آیا تزریق چربی عوارض خطرناکی دارد؟

خطرات انتقال چربی کم، نادر و حداقل است. درد و تورم ممکن است به وجود بیاید، اما هر بیمار آن را تجربه نمی‌کند. مهم‌ترین جنبه منفی این روش این است که صورت یا لب‌های شما ممکن است تمام یا بیشتر تزریق چربی را دوباره جذب کنند. شانس این اتفاق را نمی‌توان برای یک فرد مشخص پیش بینی کرد، اما در نیمی از بیمارانی که درمان‌های تزریق چربی دریافت می‌کنند اتفاق می‌افتد.

خطرات و عوارض نادر اما احتمالی انتقال چربی شامل واکنش آلرژیک به بی حس کننده موضعی، تغییر رنگ دائمی ناشی از پارگی رگ خونی در محل درمان، کلسیفیکاسیون، لخته شدن خون در است. محل درمان یا اهداکننده امکان دارد عوارضی مانند عفونت منتقله از طریق خون (شاید از یک عمل زیبایی یا دندانپزشکی دیگر)، بافت اسکار و آمبولی چربی ناشی از تزریق چربی به اشتباه به داخل رگ خونی به وجود آورد. عوارض تزریق چربی ناشی از پرکننده‌های پوستی غیرمعمول است.

خطرات بالقوه بسته به پرکننده خاص مورد استفاده و ماندگاری نسبی ماده پرکننده متفاوت است و شامل موارد زیر است:
جوش‌های پوستی شبیه آکنه
عدم تقارن
خونریزی از محل تزریق
کبودی
آسیب به پوست که منجر به زخم می‌شود
عفونت در محل تزریق
توده‌ها
قابل لمس بودن فیلر در زیر سطح پوست
نکروز پوست (زخم یا از دست دادن پوست در اثر اختلال در جریان خون)
بثورات پوستی همراه با خارش
قرمزی پوست
تورم
اصلاح بیش از حد چین و چروک

جمع بندی

عوارض تزریق چربی در بلند مدت، ممکن است تغییراتی در شکل، ظاهر یا بافت ناحیه‌ای که چربی برداشته یا جایگزین شده است، رخ دهد. روش تزریق چربی با انتخاب محل اهدا توسط جراح آغاز می‌شود که ناحیه چربی از آن استخراج می‌شود. پس از این، چربی با استفاده از روش لیپوساکشن استخراج می‌شود که از تخریب سلول‌های چربی زنده جلوگیری می‌کند. پس از پردازش چربی و مایع ساکشن شده به چربی خالص، جراح می‌تواند با دقت قطرات چربی را با استفاده از یک قطعه تجهیزات تخصصی به نام کانولا به بدن تزریق کند.

از طریق این فرآیند، چربی به طور طبیعی به بافت چربی داخل بدن وارد می‌شود. در کلینیک دکتر لاغری، ما توصیه‌های جامعی در مورد روش تزریق چربی ارائه می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر یا پاسخگویی به هرگونه سؤال یا نگرانی، از طریق فرم تماس در وب‌سایت ما با ما تماس بگیرید تا یک متخصص بتواند به شما کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتساپ و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله عوارض تزریق چربی

[uwac_agent id=”yosefi_1″]

[uwac_agent id=”aqhay_2″]

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

Call Now Buttonتماس مستقیم( کلیک کنید)

مشاوره خود را  رایگان رزرو کنید تا در کمتر از 48 ساعت  ما با شما تماس بگیریم.

  • فایل ها را به اینجا بکشید
    انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .