پوست – انواع و نحوه مراقبت از آن

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست

بررسی پوست و انواع آن؛ از مهمترین فاکتورهای زیبایی تمام انسان‌ها داشتن پوستی زیبا و شاداب است. شادابی و زیبایی پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهمترین این فاکتورها داشتن تغذیه سالم و استفاده از محصولات متناسب با انواع پوست است. شناخت انواع پوست در استفاده از محصولات پوستی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در صورت عدم استفاده از محصولات متناسب با نوع پوست آسیب‌های زیادی به پوست وارد می‌شود.

پوست انواع مختلفی مانند، چرب، خشک، مختلط، لکه‌دار، حساس و … دارد. اگر شما هم در شناخت پوست خود مشکل دارید به راحتی می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر لاغری و زیبایی و صحبت با متخصصان زیبایی، نه تنها با نوع پوست خود آشنا شوید بلکه با انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی پوست مانند تزریق چربی به صورت خود زیبایی دوباره ببخشید. با ما همراه باشید تا با انواع پوست آشنا شوید.

پوست چیست؟

سطح خارجی بدن تمام موجودات زنده از پوست تشکیل شده است. پوست یک لایه محافظ است که از ورود میکروب‌ها و سایر مواد بیماری‌زا به بدن جلوگیری می‌کند. پوست بدن انسان همچنین نقش بسیار مهمی در ساخت ویتامین D دارد. پوست هر موجود زنده از نظر جنس و ضخامت با پوست سایر موجودات زنده فرق می‌کند و متفاوت است. پوست بدن هر موجود زنده‌ای نقش بسیار مهمی در تنظیم دمای بدن دارد. در حقیقت اگر پوست بدن انسان نبود، بدن انسان نه تنها ظاهر زیبایی نداشت، بلکه با هجوم انواع میکروب و ویروس با مشکلات زیادی قطعاً روبرو می‌شد.

ساختار پوست چگونه است؟

پوست از ۳ لایه اپیدرم، هیپودرم و درم تشکیل شده است. لایه اپیدرم مهمترین لایه پوست است. در این لایه ملانین و سلول‌های ملانوسیت و بعضی آنزیم‌ها وجود دارد. ملانین وظیفه تنظیم رنگدانه‌های پوست را برعهده دارد و اگر مقدار آن افزایش یابد لکه‌ها بوجود می‌آیند.

لایه دوم درم است. درم ضخیم‌تر از اپیدرم است و در این لایه موادی مانند کلاژن ساخته می‌شود. کلاژن از مهمترین موادی است که به پوست شما خاصیت کشسانی و ارتجاعی می‌بخشد. با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کاهش می‌یابد و کاهش کلاژن در بدن موجب کاهش چین و چروک می‌شود. لایه سوم هیپودرم است که در این لایه سلول‌های چربی و غدد عرق وجود دارند.

انواع پوست کدام اند؟

انواع پوست در افراد متفاوت است! پوست انواع مختلفی دارد که هرکس متناسب با نوع پوست باید محصولات مناسب را مصرف نماید. معمولاً جنس پوست افراد مختلف بسته به میزان ترشح چربی دسته‌بندی می‌شود و شامل پوست معمولی، چرب، خشک، مختلط و … است. هرچه میزان ترشح چربی پوست بیشتر باشد پوست مستعد آکنه و جوش بیشتری خواهد بود و چربی آن نیز بیشتر است. در پوست معمولی میزان چربی در حد تعادل است، در حقیقت پوست معمولی بهترین نوع از انواع پوست است. پوست خشک، بر خلاف پوست چرب، میزان ترشح چربی بسیار کم است و همین ترشح کم چربی زمینه‌ساز چین و چروک در آینده است. البته این روزها روش‌هایی مانند تزریق چربی، لیزرها از جمله لیزر کیوسوئیچ وجود دارد که در کلینیک دکتر لاغری و زیبایی انجام می‌شود و تاثیر زیادی در زیبایی شما دارد.

  • پوست خشک

این نوع از انواع پوست به پوستی اطلاق می‌شود که در تمام مواقع مخصوصاً بعد از استفاده از شوینده‌ها، یک نوع حالت کشیدگی و خارش دارد و پوست به شدت خشک است و حالت پوسته پوسته دارد. کمبود چربی از مهمترین عوامل خشک شدن پوست است. عوامل مختلفی مانند ژنتیک، عدم تغذیه مناسب برای پوست، شرایط آب و هوایی تاثیر زیادی برروی پوست و خشکی پوست دارد. بسیاری از افراد پوست کم آب را با پوست خشک اشتباه می‌گیرند. پوست خشک به علت ژنتیک و سایر عوامل و یا کمبود چربی است اما پوست کم آب یا دهیدراته به علت کم آبی پوست و بدن رخ می‌دهد.

  • پوست حساس یکی از انواع پوست

پوست حساس از انواع پوست، همانطور که از نامش پیدا است، به سرعت قرمز و ملتهب می‌شود. این نوع از پوست، با بسیاری از مواد آرایشی و محصولات بهداشتی سازگار نیست و به سرعت در برابر این مواد واکنش نشان می‌دهد. معمولاً افرادی که پوست حساس دارند از بیماری اگزما و پسوزیازیس رنج می‌برند.

پوست به علل مختلفی مانند ژنتیک، شرایط آب و هوایی و استفاده بیش از حد از مواد آرایشی قرمز و ملتهب می‌شود. علاوه بر این وکس و اصلاح صورت و استفاده مدام از ماسک‌های لایه‌بردار و پاکسازی پوست صورت اگر در مدت زمان کوتاهی انجام شود، باعث نازکی پوست و حساس شدن پوست می‌شود.

  • پوست لکه دار

لکه‌های پوستی از بدترین مشکلاتی هستند که بسیار بر زیبایی پوست اثر می‌گذارند، در حقیقت لکه پوستی بخشی از پوست است که تغییر رنگ داده و رنگ آن با سایر مناطق پوست متفاوت است. ایجاد لکه معمولاً به دلیل وجود ملانین رخ می‌دهد. وقتی ملانین مقدارش در پوست افزایش می‌یابد، باعث تیرگی پوست می‌شود. بعضی از عوامل مانند ژنتیک، نورآفتاب و استفاده نکردن از ضدآفتاب، تغذیه، باعث افزایش ملانین در پوست بدن می‌شود و همین ملانین گاهی زمینه‌ساز لکه‌های بزرگ و کوچک و حتی مقاوم به درمان است. البته بسیاری از لک‌ها هم در اثر تغییرات هورمونی در بدن بوجود می‌آید به عنوان مثال مادران باردار در طی بارداری از بوجود امدن لک شکایت دارند که با زایمان بسیاری از این لک‌ها از بین می‌روند.

  • پوست مختلط انواع نادر پوست

پوست مختلط همانطور که از نامش پیداست یک پوست ترکیبی است، در این نوع از انواع پوست، بخشی از پوست چرب و بخشی دیگر خشک است. رسیدگی به پوست مختلط برخلاف سایر پوست‌ها بسیار سخت است زیرا این نوع از پوست ترکیبی است و معمولاً پیشانی، بینی، چانه پوست چربی دارند اما نواحی دیگر صورت پوست خشک و یا بسیار خشکی دارند. عوامل مختلفی مانند ژنتیک تاثیر بسیار زیادی برروی این نوع از پوست دارند به علت چرب و خشک بودن پوست مواد شوینده و درمان‌ها باید با توجه به این نوع از پوست انتخاب شوند؛ زیرا درمان پوست چرب برای ناحیه خشک مضر است و برعکس.

بیشتر بخوانید:  بهترین دستگاه برای جوانسازی صورت
  • پوست چرب

پوست چرب به پوستی اطلاق می شود که مقدار زیادی چربی در این نوع از پوست تولید می‌شود. این نوع از انواع پوست مستعد جوش و آکنه است. بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند از درخشش و براق بودن پوست خود همیشه گلایه و شکایت دارند.

ژنتیک از مهمترین از عوامل چرب بودن پوست است. همچنین افرادی که از مواد آرایشی و یا شوینده بیش از حد استفاده می‌کنند مستعد این هستند که پوستشان خشک شود، خشکی بیش از حد پوست باعث می‌شود که غدد چربی اقدام به تولید بیشتر چربی برای جلوگیری از خشکی پوست کنند.

روش های مراقبت از انواع پوست

از مهمترین کارهایی که به جوان ماندن پوست شما کمک می‌کند انجام روتین روزانه پوست و مراقبت‌های لازم برای بوجود آمدن مشکلات پوستی است؛ اما انجام یک روتین روزانه مناسب با نوع پوست به جوانسازی پوست کمک زیادی می‌کند. هر شخصی با توجه به نوع پوست باید محصولات پوستی متناسب با نوع پوست را انتخاب نماید به عوان مثال شخصی که پوست خشک دارد باید از محصولات پوست خشک و از آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌ها بیشتر استفاده نماید.

افراد با پوست چرب باید از محصولات آرایشی و بهداشتی فاقد چربی و یا ضدآکنه و جوش استفاده نمایند. پوست‌های چرب نیز دچار خشکی می‌شوند به همین خاطر برای پوست‌های چرب نیز باید از آبرسان‌های قوی و یا مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی استفاده شود. پوست‌های مختلط باید از محصولات تهیه شده برای پوست‌های مختلط استفاده کنند. انتخاب محصول در پوست مختلط و مراقبت پوستی اندکی مشکل است بنابراین با انتخاب محصولات پوست مختلط مشکلات این افراد به راحتی انجام می‌شود.

این موارد در مورد پوست‌های لکه‌دار و حساس نیز صادق است. در کل بهترین مراقبت از پوست انجام مرتب ورزش، داشتن تغذیه مناسب و سالم، ماسک‌های گیاهی، استفاده از محصولات متناسب با نوع پوست ( انواع سرم پوست ) و پرهیز از استرس و نگرانی است.

پوست چیست؟ انواع پوست

کلام آخر درباره انواع پوست

اگر شما هم جز افرادی هستید که دوست دارید، پوستی سالم و شاداب داشتید باشید. انجام روتین‌های روزانه و استفاده از محصولات پوستی متناسب با نوع پوست بهترین کار برای داشتن پوستی با طراوت است. البته این روزها روش‌های زیادی برای زیبایی پوست مانند تزریق چربی و تزریق ژل، هایفو و … وجود دارد که در کلینیک دکتر لاغری زیر نظر مجرب‌ترین متخصصین انجام می‌شود. شما عزیزان به راحتی می‌توانید با مشاوره با متخصصین با تجربه مراقبت‌های پوستی لازم را برای پوست خود به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

جستجو مرتبط کاربران:

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله پوست – انواع و نحوه مراقبت از آن

تلگرام دکتر لاغری

مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات دکتر لاغری

اینستاگرام دکتر لاغری

کانال یوتیوب کلینیک دکتر لاغری زیر نظر ماه زر

Call Now Buttonتماس مستقیم ( کلیک کنید)
بایوفت چیست؟ بایوفت صورت بدون عوارض تزریق چربی صورت تزریق ژل روسی