برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل چه کنیم؟

جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل

جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل

برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل چه کنیم؟ درمان‌های تزریقی چهره، پزشکی زیبایی را برای همیشه تغییر داده است. بزرگسالان در هر سنی به جای اتکا به جراحی پلاستیک برای افزایش سن، اکنون می‌توانند ظاهر خود را با تزریقاتی مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی مدیریت کنند. درمان فقط چند دقیقه طول می‌کشد و ضرری ندارد. در بیشتر موقعیت‌ها، عوارض جانبی بسیار کمی از تزریق ژل نیز وجود دارد. گفتنی است، چون تزریق در زیر پوست انجام می‌شود، خطر کبودی وجود دارد. در حالی که یک ارائه دهنده ماهر می‌تواند این خطر را به حداقل برساند، هیچ راهی برای تضمین تجربه بدون کبودی وجود ندارد. با این حال، راه‌هایی جهت جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل وجود دارد که می‌توانید شانس خود را بهبود بخشید.

تزریق ژل چیست؟

قبل از اینکه برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل راهکاری به شما معرفی کنیم، بررسی می‌کنیم که این درمان زیبایی چیست و چه کاربردی دارد. تزریق ژل یکی از عمل‌های زیبایی است که کاربرد‌های زیادی دارد و افراد زیادی به دنبال انجام آن هستند. تزریق ژل انواع مختلفی دارد و می‌توان از آن در قسمت های مختلف بدن استفاده نمود. تزریق ژل یا فیلر برای عمل‌های زیبایی که نیازی به جراحی ندارند استفاده می‌شود و به جوانسازی پوست کمک می‌کند. مهمترین کاربرد تزریق ژل، تزریق ژل به پوست و پرکردن چین و چروک و سوراخ‌های عمیق صورت و پوست است. به عنوان مثال، تزریق ژل به طور گسترده‌ای برای از بین بردن خط خنده، چین و چروک دور چشم و یا برای بزرگ کردن گونه در زنان استفاده می‌شود.تزریق ژل بدون کبودی

پرکننده‌ها یا ژل‌های مورد استفاده برای تزریق نیز به طور گسترده‌ای برای ضخیم شدن و حجیم شدن لب‌ها استفاده می‌شوند. تزریق ژل در موارد دیگری نیز استفاده می‌شود که این روزها طرفداران زیادی دارد، مانند تزریق ژل به پیشانی، زیر چشم، باسن، سینه، چانه، دور چشم و … . دستیابی به بهترین نتیجه ممکن در استفاده از تزریق ژل برای عمل‌های زیبایی و جوانسازی پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی مانند تفکیک تزریقی، میزان چین و چروک پوست بدن، حجم داروی مصرفی و البته تخصص پزشکانی که تزریق را انجام می‌دهند.

FDA پرکننده‌های پوستی را به عنوان ابزار پزشکی تنظیم می‌کند. همانطور که در آزمایشات بالینی گزارش شده است، اثرات بیشتر فیلرهای پوستی تایید شده توسط FDA موقتی است، زیرا از موادی ساخته شده‌اند که بدن در نهایت تجزیه و جذب می‌کند. برای حفظ اثر مورد نظر، ممکن است لازم باشد روش تزریق تکرار شود. در مقاله ” تزریق ژل چگونه است ” به صورت مفصل می‌توانید از نحوه این تزریق اطلاعات کسب کنید.

پرکننده‌های موقت شامل مواد زیر است.

 • هیالورونیک اسید، قندی که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود.
 • کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، یک ماده معدنی و جزء اصلی استخوان است.
 • پلی-ال-لاکتیک اسید (PLLA)، یک ماده زیست تخریب پذیر و مصنوعی.
 • تنها یک فیلر پوستی مورد تایید FDA وجود دارد که توسط بدن جذب نمی‌شود. این ماده با دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA) معلق در محلولی که حاوی کلاژن گاوی است، موجود می‌باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض کبودی پس از تزریق ژل هستند؟

ژنتیک در خطر کبودی فرد نقش دارد. فراتر از آن، چند عامل قابل اجتناب وجود دارد. عوامل کبودی بعد از تزریق ژل به شرح زیر هستند.

 • انجام ورزش درست قبل از درمان تزریقی.
 • مصرف مکرر الکل.
 • استفاده از رقیق کننده‌های خون.
 • التهاب سیستمیک.

چه کسانی بیشتر در معرض کبودی پس از تزریق ژل هستند؟

چگونه می‌توان از کبودی های تزریقی پیشگیری کرد و آن را به حداقل رساند؟

اگرچه ممکن است همیشه از کبودی بعد از تزریق ژل جلوگیری نکنیم، می‌‌توانیم اقداماتی را برای به حداقل رساندن آن انجام دهیم. ما به همه بیماران پیشنهاد می‌کنیم که این توصیه‌های ساده را قبل از تزریق فیلر دنبال کنند.

 • قبل از درمان، از مصرف داروها یا مکمل‌های دارای اثرات رقیق کننده خون خودداری کنید. برخی داروها و مکمل‌‌ها می‌توانند پلاکت‌ها، سلول‌های خون را که به توقف خونریزی و کبودی کمک می‌کنند، کند کنند. اگر پلاکت‌های شما پس از تزریق نتوانند به مویرگ ‌های شکسته یا رگ‌‌های خونی برسند، احتمال کبودی شما افزایش می‌یابد. برای کاهش خطر کبودی، حداقل ۲ هفته قبل از درمان، مصرف آسپرین، NSAID‌ها (مانند Advil، Motrin، ناپروکسن، ایبوپروفن) و هر مکملی را که به عنوان رقیق کننده خون خفیف عمل می‌کنند، متوقف کنید.
 • ۱ هفته قبل از پرکننده از روغن ماهی، ویتامین E و جینکو بیلوبا خودداری کنید.
 • یک هفته قبل از تزریق، اسفناج، کلم پیچ و کرفس بخورید تا سطح ویتامین K خود را افزایش دهید.
 • از خوردن سیب یا مقادیر زیاد سیر یا ماهی قبل از قرار ملاقات خودداری کنید.
 • ۲ روز قبل از تزریق از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • کرم VitaMedica Arnica + K را به مدت چند روز قبل از تزریق فیلر و بوتاکس در نواحی که بیشتر تحت تأثیر کبودی قرار دارند ( در اطراف دهان و زیر چشم ) بمالید. این محصول حاوی آرنیکا و ویتامین K است. آرنیکا مونتانا یا ژل آرنیکا را روی ناحیه درمان بمالید. آرنیکا را می‌توان از چند روز قبل از تزریق به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مصرف کرد.
 • قبل از فیلر یا بوتاکس از Alastin Skin Nectar برای آماده سازی پوست و تقویت آن استفاده کنید.

همچنین بخوانید درباره: درد تزریق ژل به لب

برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل لب چه باید کرد؟

جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل لب به چه شکل است؟ کبودی پس از درمان‌های پرکننده بسیار رایج است. برخی از مطالعات بیان می‌کنند که تقریباً در ۱۹٪ تا ۲۴٪ از بیماران رخ می‌دهد، در حالی که برخی دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که این رقم به ۶۸٪ می‌رسد. کبودی‌هایی که پس از درمان تزریقی ایجاد می‌شوند در عرض ۲ روز برطرف می‌شوند. با این حال، بهتر است از این تجربه به کلی چشم پوشی کنیم. توصیه هایی برای کاهش خطر کبودی بعد از تزریق ژل به شرح زیر هستند.

تزریق ژل

قبل از درمان از مصرف داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون خودداری کنید. اگر رقیق کننده خون تجویزی مصرف می‌کنید، قبل از ایجاد هر گونه تغییر در دوز، با پزشک تجویز کننده خود صحبت کنید. مواد غیر تجویزی که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از ایبوپروفن، آسپرین، ویتامین E، خار مریم، روغن کریل و جینکو بیلوبا.

بیشتر بخوانید:  تزریق ژل برای چه کسانی ممنوع است؟

اگر درد دارید، می‌توانید از تیلنول استفاده کنید.

یکی از مواردی که برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل باید به آن توجه کنید، مصرف نکردن الکل است. حداقل ۲۴ ساعت قبل و بعد از تزریق از الکل خودداری کنید. الکل به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل می‌کند و باعث شل شدن و باز شدن رگ‌های خونی می‌شود. حتی مقادیر کم، مانند یک لیوان شراب یا یک فنجان الکل سخت، می‌تواند این اثر را تحریک کند و خطر کبودی پس از بوتاکس یا درمان‌های پرکننده را افزایش دهد. خوشبختانه، اثرات گشاد کننده عروق الکل کوتاه مدت است. از مصرف الکل به مدت ۲۴ ساعت قبل و بعد از درمان اجتناب کنید تا خطر کبودی در محل تزریق کاهش یابد.

 • تا ۲ روز پس از درمان از ورزش شدید خودداری کنید. همه می‌دانند که ورزش برای قلب شما مفید است و برای سلامتی شما عالی است. اما افزایش ضربان قلب و جریان خون ناشی از آن برای کبودی چندان عالی نیست. در حالی که می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های عادی بازگردید، از سفر روزانه خود به باشگاه یا دویدن عصرگاهی برای چند روز صرف نظر کنید. به حداقل رساندن جریان خون با اجتناب از ورزش شدید به مدت ۲ روز پس از بوتاکس یا درمان پرکننده می‌تواند به رگ‌های خونی و مویرگ‌های آسیب دیده کمک کند تا سریع تر بهبود یابند.
 • آناناس بخورید، مطالعات نشان می‌دهد که این میوه سرشار از آنزیم‌هایی است که به جلوگیری از کبودی کمک می‌کند. آناناس باید در ۲ روز اول پس از درمان تزریقی مصرف شود.
 • ۲ تا ۳ روز راحت باشید. فعالیت بدنی شدید و ورزش باعث افزایش گردش خون می‌شود و می‌تواند باعث کبودی شود.
 • تا حدود ۴ ساعت پس از درمان تزریقی از دراز کشیدن خودداری کنید. اگر استراحت می‌کنید، این کار را در یک صندلی یا روی دو یا چند بالش انجام دهید.
 • یکی دیگر از مواردی که برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل لازم است، دست نزدن به ناحیه تزریقی است! داقل به مدت ۶ ساعت از دست زدن به آن ناحیه خودداری کنید.

نمونه کبودی بعد از تزریق ژل

در حین و بعد از درمان روی نواحی آسیب دیده کمپرس یخ یا سرد قرار دهید. یخ و بسته‌های سرد رگ‌های خونی را منقبض کرده و جریان خون را به محل‌های تزریق کند می‌کند. در نتیجه خطر کبودی ناشی از تزریق کاهش می‌یابد. به عنوان یک امتیاز اضافی، استفاده از بسته‌های یخ درست قبل از درمان، ناحیه را بی‌حس می‌کند و ممکن است ناراحتی ناشی از سوزن‌ها را کاهش دهد. بنابراین در صورت بروز کبودی یا تورم، کمپرس سرد را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی محل قرار دهید و در صورت نیاز هر ساعت تکرار کنید.

بیشتر بخوانید:  تا چند وقت بعد از تزریق ژل لب نباید ورزش کرد؟

به صورت خوراکی – VitaMedica Arnica و Bromelain که به تورم و کبودی کمک می‌کنند، مصرف کنید. کرم VitaMedica Arnica و K را روی نواحی کبود یا متورم بمالید. پس از تزریق از سرم Alastin INhance استفاده کنید تا از بهبودی سریع ‌تر اطمینان حاصل کنید.

برای محافظت از پوست و جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد همیشه از ضد آفتاب حاوی آنتی اکسیدان استفاده کنید.

برای بررسی مدل‌ها مختلف تزریق ژل به لب نیز مقاله ” انواع مدل های تزریق ژل لب ” را مطالعه کنید. جهت دریافت هرگونه مشاوره برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل و یا دریافت خدمات دیگر می‌توانید با مشاورین ما در کلینیک دکتر لاغری، زیر نظر کلینیک ماه زر در تماس باشید. 09127300790

کبودی ممکن است برای هر کسی و با هر ارائه دهنده‌ای اتفاق بیفتد. ما انواع پوست، انواع ساختارهای زیرین صورت، درجات مختلف پیری پوست و ضخامت‌های مختلف پوست را می بینیم و پزشکان ما از سیستم تحویل پرکننده استفاده می‌کنند که برای آسیب کمتر طراحی شده است. با این حال، بیماران گاهی اوقات کبودی پس از تزریق را تجربه می‌کنند. ممکن است بیمار امروز کبود نشود اما ممکن است در ویزیت بعدی کبود شود. از آنجایی که کبودی بسیار غیرقابل پیش بینی است، به بیماران توصیه می‌کنیم برای فیلر و بوتاکس خود برنامه ریزی کنند.

مشاوره دکتر لاغری

فیلرهای پوستی مواد ژل مانندی هستند که به زیر پوست تزریق می‌شوند. فیلرهای پوستی برای ایجاد ظاهری صاف یا پرتر یا هر دو طراحی شده‌اند. ازآنجاییکه تزریق فیلر پوستی در زیر پوست انجام می‌شود، خطر کبودی وجود دارد. جهت کاهش کبودی بعد از تزریق، قبل از درمان از مصرف داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون خودداری کنید، تا ۲ روز استراحت کنید، مراقبت‌های تغذیه ای را جدی بگیرید، حداقل به مدت ۶ ساعت از دست زدن به ناحیه تحت درمان خودداری کنید. همچنین برای کاهش خطر یا ظاهر کبودی، از کمپرس های یخ یا سرد روی محل های تزریق استفاده کنید.

برای داشتن یک تزریق ژل مطمئن بدون کبودی بعد از تزریق ژل و یا مشاوره درمان کبودی بعد از تزریق می‌توانید با تکمیل فرم زیر از مشاوران ما در کلینیک دکتر لاغری، درخواست مشاوره رایگان داشته باشید.

 • فایل ها را به اینجا بکشید یا
  انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf, حداکثر اندازه فایل: 500 MB, حداکثر تعداد فایل: 3.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

  جستجو مرتبط کاربران:

  اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز می دهید .

  11 پاسخ

  1. اگر دور شکم کسی۱۲۰ باشه در چند جلسه میشه کم کردمثلا۸۰سانتش بکنید

  2. سلام وقت بخیر
   آیا برای کم کردن چربی سینه آقایان هم میشه استفاده کرد؟
   واینکه هزینه حدودیش چقدره؟

  3. سلام ببخشید من یه سوال داشتم
   حدودا 20 روز اخیر به دستور پزشک از ماینوکسیدیل استفاده کردم بعد قطعش کردم و چندروز پیش یه تونیک گیاهی ک باعث قطع ریزش مو میشه رو استفاده کردم
   ولی شنیدم بعد از قطع کردن ماینوکسیدیل باز ریزش شرو میشه، الان بنظر شما این تونیک میتونه جلوی ریزشو بگیره و چون قبلش ماینوکسیدیل استفاده کردم هیچ مشکلی تو عمل کردن تونیک ب وجود نمیاره و خوب عمل میکنه باز؟
   چون من قبلا از این تونیک استفاده کردم و ریزش موهامو قطع کرد و الان حس میکنم اگه خوب عمل نمیکنه واسه اینه قبلش ماینوکسیدیل زدم
   ایا تصورم اشتباهه و ربطی نداره؟
   لطفا جواب بدین

  4. سلام وقتتون بخیر
   الان ی هفته هس ک از تزریق چربی ب باسن میگذره و مدام تب میکنم باز تبم میاد پایین
   ممنون میشم بفرمایین دلیلش چی میتونه باشه

  5. سلام وقتتون بخیر ژل لب بنام بلاروس وجود داره؟؟یا فیکه من هرچی سرچ کردم چیزی نیاورد

  6. سلام، ممنون از توضیحات کاملی که برای تزریق ژل و انواع آن دادید، من فردی سیگاری هستم، ومایلم برای خطوط کنار بینی وکناره دهان ژل تزریق کنم، آیاامکانش هست؟ ممنون میشوم جواب دههید.

  7. سلام. من خانومم. موهام کم پشت هست. میشه جلو موهام رو کاشت بزنم؟؟

  8. سلام شکمم بزرگه ولی بدنم رو فرمه از وقتی کرونا اومد ورزش نکردم تاثیری داره آیا چند جلسه باید بیام نتیجه بگیرم 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره و دریافت تخفیف؛ ویژه مقاله برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل چه کنیم؟

  تلگرام دکتر لاغری

  مشاوره رایگانه باهامون تماس بگیر.

  ما را درشبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

  آپارات دکتر لاغری

  اینستاگرام دکتر لاغری

  کانال یوتیوب کلینیک دکتر لاغری زیر نظر ماه زر